Dlaczego warto odwiedzić Gdańsk?

Gdańsk to miasto o niesłychanie bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne położenie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu istotnych kontaktów zagranicznych, istotnego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu wczasowiczów spędzających urlop nad morzem Bałtyckim. Zasoby finansowe i status Gdańska wpłynęły na błyskawiczny rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niezwykle bajecznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

domki nad morzem 2015
Opracowanie: MrSco
Na zwiedzanie miasta Gdańsk warto przeznaczyć przynajmniej kilka dni. Jedynie wtedy jesteśmy w stanie w pełni poznać jego wdzięk i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swą wędrówkę po mieście trzeba rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Wiedzie ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z zachwycającą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wyróżnić trzeba ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z XIV w., Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Warto zaznaczyć, iż w tutejszych kamienicach przebywali najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Nadzwyczajnie urokliwa jest też ul. Mariacka, przy której znajdują się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Koniecznie trzeba zwiedzić gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest niesamowicie cenne, a wyjątkową uwagę warto zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał mieści się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Może zainteresują ciebie także

Gąski - najbardziej zaciszny wśród nadmorskich kurortów

Morze Bałtyk, mewa
Opracowanie: mmlolek
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Gąski to wieś turystyczna położona na wybrzeżu zachodnim, w rejonie Mielna. Jest zaliczana do najbardziej zacisznych polskich kurortów nadmorskich, dlatego też wybierając to miejsce na wakacje nad Bałtykiem można liczyć na relaks w zacisznej i spokojnej atmosferze.
Niedaleka odległość Mielna i Sarbinowa, to kolejny atut dla turystów, którzy okazjonalnie chcieliby zaznać rozrywki w miejscach ze znaczniejszą liczbą knajp i dyskotek.


Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z XV w. – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. Aktualnie w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego należy się wybrać planując odpoczynek dwa tysiące czternaście.

Do najbardziej atrakcyjnych gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. Podczas Jarmarku niezliczeni kramarze wystawiają swoje produkty, odbywają się wyjątkowo atrakcyjne imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Wyjątkowo istotnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej słynnych symboli polskiego oporu.

Wśród sporej liczby gdańskich muzeów zapewne warto odwiedzić wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie ciekawy sposób ilustruje wydarzenia powiązane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.