Kołobrzeg - przepis na doskonałe wczasy nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to słynne kurorty morskie i uzdrowiska, aczkolwiek ze względu na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – twierdzą, czego świadectwem są zachowane do dziś fortyfikacje. Bardzo dużo z nich jest adaptowanych do pełnienia nowych, dzisiejszych funkcji i służą one równocześnie mieszkańcom miasta, jak i urlopowiczom. Każdy, kto lubi sobie aktywny odpoczynek, organizując wakacje 2014 może, więc zdecydowanie postawić na Kołobrzeg!

pensjonaty Władysławowo
Opracowanie: MrSco
Przykładem nowego pomysłu na stare budynki jest Wilczy Fort, na obszarze, którego wybudowano amfiteatr – miejsce, gdzie odbywa się bardzo dużo imprez kulturalnych. Pierwotny Fort Ujście, został natomiast zaadaptowany na kawiarnię, w której imprezują marynarze.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektury gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowana w IV w. i mająca w swym wnętrzu mnóstwo wartościowych obiektów, m.in. krucyfiks "figura życia" z tysiąc trzysta trzydziestego roku i chrzcielnicę z dwudziestoma sześcioma scenami z życia Jezusa Chrystusa z tysiąc trzysta pięćdziesiątego piątego roku. Kolejnym standardowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Pośród zabytków neogotyckich trzeba wyróżnić ratusz miejski z tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku przypominający trochę średniowieczny zamek obronny. W ratuszu znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, w której eksponowane są ekspozycje kołobrzeskich plastyków. Należy także skupić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty oraz kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Bardzo interesującym punktem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można obejrzeć kolekcję synoptyczną, obejmującą rzeczy, które dawniej używano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego rodzaju wystaw w Polsce. Należy również zajrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z ekspozycją militariów wykorzystywanych od wczesnego średniowiecza do teraźniejszości.

Kołobrzeg jest położony u ujścia rzeki Parsęty i to akurat tu zlokalizowano port morski, z rolą: kupiecką, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma też własne molo, które osiągając długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w naszym kraju. Odpływają stąd niewielkie stateczki wycieczkowe, które przebywają króciutkie rejsy widokowe. Znakiem Kołobrzegu jest również latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zburzonego w trakcie II Wojny Światowej. Latarnia ma 26 m wysokości i jest udostępniona do odwiedzania. Między molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży rozciąga się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską ulicę utworzono w 1994 r. zamieniając starą, rozwaloną przez burzę. Bulwar sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem między Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z Bałtykiem. Warto zaznaczyć, że Kołobrzeg jest najpotężniejszym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. W Kołobrzegu oraz jego okolicach znajdują się źródła wody mineralnej, solanki a także pokłady borowiny. Kuracjusze zjeżdżają tu zwłaszcza w celu leczenia schorzeń układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża należy do najbardziej bezpiecznych i najdoskonalej zagospodarowanych plaż w Polsce. Jest obszerna i piaszczysta i rozciąga się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest znanym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie są organizowane tu liczne koncerty i festiwale, m.in.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy "Na Fali", Regaty "Srebrny Dzwon", Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze", Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja", Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem "Interfolk", Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny "Papkinada" oraz Sunrise Festival.

Wielbiciele przyrody mogą wybrać się do leżącego przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest skupiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tu jedyne stanowisko w naszym kraju. Zrobiono tu także dwa obszary Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Miłośników dwóch kółek na sto procent zainteresuje wiadomość, że w Kołobrzegu zaczyna się parę tras rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także przebiega przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

Może zainteresują ciebie także

Egzotyczne kierunki na wakacyjny wyjazd

Do wakacji, gotowi, start!
Opracowanie: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
Sezon urlopowy już w pełni, a my nie jesteśmy w stanie się już doczekać wymarzonego wyjazdu wakacyjnego. przecież czekamy na niego okrągły rok. Podczas leniwych, zimowych wieczorów pocieszaliśmy się zdjęciami z minionego sezonu. Przeglądaliśmy wspaniałe fotografie, na których okazujemy się bardzo zadowoleni z życia. Miniona zima bardzo dała się nam we znaki, dlatego ponad wszystko potrzebujemy energetyzujących promieni słonecznych.


*** Kompletną propozycję na wakacje 2015 we Władysławowie można wyszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na poniższe linki: - pokoje Władysławowo (domki do wynajęcia we Władysławowie) - agroturystyka Władysławowo
13-10-30 15:53:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.