Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur

Obszar Warmii i Mazur wielokrotnie określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednak jest on bardziej bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Warmii i Mazur doliczono się plus minus dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej natury spowodował, że utworzono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie należy przeznaczyć dziesięć dni. Zaznaczyć warto fakt, iż w regionie mieści się największe polskie jezioro: Śniardwy.


wakacje nad jeziorem
Opracowanie: evoonia
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
W trakcie wędrówki kajakiem będziemy przepływać nie tylko przez jeziora, ale również przez liczne rzeki tworzące ze zbiornikami wodnymi niezwykle przeróżne systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy także szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest również prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie jedynie amatorów sportów wodnych, lecz również miłośników narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Dużym plusem Krainy Tysiąca Jezior poza urozmaiconej sieci wodnej są plusy przyrodniczo - krajobrazowe. Występuje tu bogata flora i fauna, jak również ogromne kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O unikatowości tutejszej natury świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim stworzono najpotężniejszy w Polsce teren chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tu 102 rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych oraz ponad dwa tysiące dwieście pomników przyrody. Entuzjaści świata zwierząt muszą obowiązkowo zwiedzić dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się ferma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki zbliżone do dziewiczych. Przebywają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również mnóstwo ptactwa.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest często „miastem na jeziorach”, ponieważ w jego granicach administracyjnych mieści się 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Krainy Tysiąca Jezior znajduje się bardzo dużo innych ślicznych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z drogocennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Każdego, kto odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują przytulne uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednakże jedyne miejsce, gdzie odbywają się wspaniałe, letnie festiwale muzyczne. Trzeba udać się też do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.