Jak wybrać porządny sprzęt górski?

Gdy naszą pasją jest chodzenie po górach, wspinaczka także przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń powinniśmy posiadać fachowo dopasowany sprzęt, który da nam wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wyjazdów. Każdy sprawdzony sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swojej ofercie. Często, zdecydowanie zbyt często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wychodzą na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Może zainteresują ciebie także

Odzież outdoorowa oraz obuwie trekingowe dostępne w sklepach stacjonarnych oraz online

ubranie outdoorowe
Opracowanie: Adidas
Zaczerpnięte z: Adidas
W sklepach internetowych bez kłopotu odszukamy współcześnie odzież outdoorową i buty trekkingowe. Kluczowym zadaniem odzieży outdoorowej jest zapewnienie dobrej osłony termicznej, to znaczy, że chroni użytkownika przed przemarznięciem, a także przed przewianiem lub przegrzaniem.


Zdjęcie tatr
Zaczerpnięte z: astrojawil.pl
Bo jakże inaczej nazwać wychodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie trzymają kostki i nie mają absolutnie przyczepności na skale. Albo, co zwykle widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy jeden mokry kamień i wypadek gotowy. Przy sporym szczęściu skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie upadek w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wychodzi w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc dokąd prowadzi i którędy wrócić? Albo osoby, które udają się na spacer do jaskini bez latarki czołowej, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją odczytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeśli twoją pasją są góry przygotuj się do wyprawy odpowiednio.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dopasować odpowiednio ekwipunek. Trzeba najpierw odwiedzić parę miejsc, możemy też poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy tylko fraza "sklep turystyczny" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyjściu w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie powinno nawet w takich sytuacjach uciskać. Naturalnie buty nie mogą być zbyt luźne, gdyż wtedy mamy gwarantowane skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy wędrować po śniegu. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy planujemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do tego celu nie będą odpowiednie.

Jeśli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak po prawdzie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować kolejnej pary. Jeśli te, które mamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni sprawić sobie nową parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" z pewnością trafimy na najnowsze propozycje.
Opracowanie: Mateusz Matković
12-07-27 12:56:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.