Gąski - najbardziej zaciszny wśród nadmorskich kurortów

Gąski to wieś wypoczynkowa położona na wybrzeżu zachodnim, w rejonie Mielna. Należy do najbardziej zacisznych polskich kurortów nadmorskich, w związku z tym wybierając to miejsce na wczasy nad nad morzem Bałtyckim można liczyć na relaks w ustronnej i spokojnej atmosferze.
Bliska odległość Mielna i Sarbinowa, to dodatkowy atut dla wczasowiczów, którzy od czasu do czasu chcieliby zaznać rozrywki w miejscach ze znaczniejszą ilością lokali i dyskotek.

wczasy nad morzem
Opracowanie: włodi
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
W Gąskach znajduje się druga co do wysokości w naszym kraju latarnia morska (51 m). Obiekt zbudowany w tysiąc osiemset siedemdziesiątym ósmym roku został udostępniony do zwiedzania. Ze szczytu latarni, na który można dotrzeć po dwustu wąskich, granitowych schodach, rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża – zobaczyć stąd można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. W jej dolnej części usytuowano sklepy z pamiątkami i punkty małej gastronomii.

Prócz samej latarni występują tutaj też zabytkowe budynki gospodarcze: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Ciekawostką jest fakt, iż w pobliżu latarni zalega zielona, lecznicza glinka, którą używa się do kąpieli, okładów, a nawet do picia. Drugim najbardziej interesującym obiektem w Gąskach jest neoklasycystyczny „Pałac Morski” mieszczący się w parku, 900 m od linii morza. Pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX w. pełni obecnie funkcję ośrodka rehabilitacyjno – wypoczynkowego. Budynek otoczony jest przez zabytkowy park o powierzchni około 6,7 ha. Rosną tu między innymi buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste.

Do Gąsek turystów przyciąga głównie szeroka, piaszczysta plaża. Można tutaj tradycyjnie spędzać czas na kąpielach słonecznych i morskich lub też skorzystać z przeróżnej oferty sportów wodnych.

Najbardziej znanym szlakiem turystycznym przebiegającym przez Gąski jest szlak nadmorski zaznaczony kolorem czerwonym, o długości mniej więcej trzydziestu dziewięciu kilometrów. Trasa wiedzie podróżników przez kolejne etapy: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Ciekawy jest fakt, że wspomniany szlak stanowi część międzynarodowego szlaku przebiegającego przez nadmorskie miejscowości i plaże. Trasa ta ma swój początek we Francji. Rowerowy szlak nadmorski jest nieco dłuższy – pięćdziesiąt cztery kilometry i biegnie trasą: Pleśno - Gąski – Sarbinowo – Mielno - Strzeżenica, Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki - Iwęcino - Bielkowa. Szlak wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, a podczas jego przemierzania zobaczyć można liczne zabytki historyczne a także przyrodnicze.

*** Całkowitą propozycję na wypoczynek 2015 w Gąskach można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl lub klikając na poniższe linki:

Może zainteresują ciebie także

Dlaczego warto odwiedzić Gdańsk?

Gdańsk
Opracowanie: zeesenboot
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Gdańsk to miejscowość o nadzwyczaj bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu znaczących kontaktów zagranicznych, istotnego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu urlopowiczów spędzających urlop nad morzem Bałtyckim. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na prędki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest wyjątkowo ślicznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.


- Gąski noclegi - Gąski domki letniskowe - urlop 2015 (odnośnik do witryny).
13-10-30 14:08:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.